Moravský hrad Pernštejn se již blýskl v různých filmových pohádkách. Díky tomu vám nemusí připadat tolik neznámý ani během jeho návštěvy. Pokud dumáte, kde si Pernštejn „zahrál“, tak vám napovíme, že se jednalo o pohádkové hity Jak se budí princezny, Sedm krkavců, Pták Ohnivák, Čert ví proč a Sůl nad zlato. Hrad se nachází u města Žďár nad Sázavou a byl postaven na ostrohu ve 13. století nad rozcestím dvou stezek. Až do současnosti se dochoval v goticko-renesanční podobě. Zajděte ho hledat hluboko do kopců, do údolí řeky Svratky. S Pernštejnem se pojí i pojmenování „hrad hradů“, „mramorový“. Vypadá vskutku mohutně a majestátně a i na vás dýchne zvláštní atmosféru. Po kamenité cestě se dostanete do střední části, kde si ještě více uvědomíte krásu vysoké architektury. Na hradu uvidíte dvě věže. Jedna z nich je čtverhranná strážní věž s výškou více jak 35 m. Druhá se jmenuje Barborka a má výšku 24 m s průměrem 10,7 m. Nádvoří doplňuje cisterna, původně sloužící jako studna. Hrad během roku ožívá mnoha kulturními akcemi a šermířskými souboji.
Samozřejmě jsou připraveny interiéry s mnoha expozicemi. Ale připravte se na fyzicky náročnější trasy než jste zvyklí na jiných hradech. Na Pernštejně si můžete vybrat ze čtyř nabízených okruhů. Okruh I. – Od gotiky do 20. století vás provede vstupním sálem a tyrolským dvorkem. V prvním patře si prohlídnete přípravny, kuchyně, spižírny, lokajny. Ve druhém patře můžete obdivovat gotické místnosti a ložnice, starou kapli, místnost u prokleté komorné a věž Barborku. Do třetího vystoupáte arkádovým schodištěm, abyste si prohlédli lovecký sál a pokoj třicetileté války. Následně vás ještě čekají přijímací sál, rytířský sál, obrazárna, budoir hraběnky, ložnice, pokoj dětí a pokoj vychovatelky.
Okruh II. – Z věže do knihovny vám představí gotickou chodbu a věž čtyř ročních období. Vašim očím neunikne ani gotická chodba u kuchyně, přijímací a rytířský sál, obrazárna, budoir hraběnky, ložnice, pokoj dětí a pokoj vychovatelky. Prozkoumáte přírodopisné sbírky a knihovnu s více jak 13 000 svazky a listinami. Třetí okruh je prohlídkou celého hradu a čtvrtý je trasou bez průvodce, kdy se můžete volně procházet po čtyřech hradních nádvořích, v kapli, hladomorně a po výstavách.
A jedna rada na závěr – nedívejte se do hradních zrcadel. Říká se, že ubírají krásu.