Okruh A
Během prohlídky si přiblížíte život na hradě ve druhé polovině 19. století. Všechny místnosti doplňuje inventář v měšťanském stylu. Nejprve se ocitnete v hradní galerii, kde se pořádají různé výstavy se současného výtvarného umění. Odtud půjdete do sloupové síně, která se dochovala v nejzachovalejším stavu z původního paláce. Uvnitř najdete lovecké trofeje z nedalekých hvozdů, grafiky s loveckým námětem. Uvnitř je také výklenek, původně sloužící jako záchod, nyní tam jsou rozmístěny kamenné fragmenty z kaple svaté Kateřiny. Trasa pokračuje do kuchyně v přízemí paláce a odpovídá konci 19. století. Vystaveny tady jsou různé díže, máselnice, struhadla, hrnce, pánve, pomůcky, mlýnky, síta a jiné nádoby a předměty. Ve vstupní schodišťové hale vás upoutá preparát hlavy afrického buvola a nejstarší popis hradu z roku 1692. Budete pokračovat do prvního patra, kde si všimněte jedinečných empírových nástropních maleb. Vstupní hala prvního patra obsahuje veduty českých hradů a také zobrazuje město Poličku před a po požáru v roce 1845. Spatříte tady i model hradu z 16. století.
Jednotlivé pokoje v prvním patře jsou děleny na dámské, pánské a společenské. Nejprve vstoupíte do panského přijímacího salonu s typově nejstarším nábytkem v barokním a rokokovém stylu. Zdobí ho intarzie. Místnost dotváří dvě barokní olejomalby svatého Petra a Pavla, kteří jsou patrony místního kostela. Další obraz a šest tisků je připomínkou na francouzskou novelu 19. století „Atala“ od Francoise René Chateaubrianda. Pracovna v empírovém stylu ukazuje kamna z grafitu z místní manufaktury. V jídelně je zajímavý masivní zlacený lustr a kachlová kamna. S jídelnou sousedí přípravna, kde nechybí stoly a příborníky.
Dámský hudební salon je zaplněn nábytkem, kladívkovým klavírem, mechanickým hudebním strojem a také jehelníkem k vyšívání. Poslední částí prohlídky je ložnice s empírovou postelí s nohami, které mají tvar lvích tlap. Je zde i výklenek, kde se každou noc objevuje tajemné děvčátko, které tady prý dříve tragicky zahynulo.
Okruh B
Prohlídka vás zavede do gotických sklepení, kde je instalována výstava strašidel a expozice útrpného a unikítního práva. Zajdete do goticko-renesančního domu zbrojnošů, kde uvidíte expozici hradní posádky z konce 15. století.
Tuto prohlídku začnete ve sklepení, kde jsou místnosti s původními portály a klenbami. Prostory vyplňuje výstava se strašidly od Šárky Rusínové. Nechybí ani postavy z knížky od Bohuslava Březovského „Tajemný hrad Svojanov“. Uvidíte například pana Hamrlíka na ohnivé svini a bezhlavého holiče Kubíčka společně s dalšími tajemnými postavami z hradu a blízkého okolí.
Další částí prohlídky je také trochu napětí, ale jde o ukázku skutečných událostí z dob dávno minulých. Expozice středověkého práva útrpného od Aleše Drašnara se nachází ve sloupovém sále původního gotického paláce. Spatříte dřevěnou klec, španělskou botu, cejchy na vypalování, palečnice, skřipec a nože na vyřezávání jazyka a nosu. Po mučírně vás čeká návštěva hradní lidomorny a vězeňské kobky. Následně sejdete do domu zbrojnošů, kde původně bydlela hradní posádka. Dům se také využíval k hospodářským účelům. Dolní sál obsahuje sbírku klasicistních dveří z Poličska 19. století, které sem putovalo po zapůjčení Městským muzeem a galerií v Poličce.
Okruh C
Prohlídka zahrnuje volnou procházku po areálu hradu, nádvořích, gotické zahradě a hradebních ochozech. Můžete vystoupat na rozhlednu, která je vrcholem břitové věže. Vyhlídková plošina vám poskytne velmi pěkný pohled do okolí. V exteriérech si můžete užívat historického prostředí jak dlouhou dobu si přejete. Zajděte do gotické zahrady, kde na vás dýchne pravá romantika. Během teplejšího období spatříte záhony s růžemi, bylinkami a štěpnicí. Hradní zahrada byla obnovena v nedávné době a při rekonstrukci se dbalo na staré členění – na část užitkovou (štěpnici), bylinkářskou s léčivými bylinkami a růžovou zahradu s keři mnohokvětých růží. Nechybí ani drnová lavice a v zahradě stojí socha pastýře.
Nacházejí se zde kamerunské kozy, ovce suffolk a voliéry s dravými ptáky a sovami. Horní nádvoří vyplňují během léta a o víkendech různé kulturní akce. Voliéry s ptáky slouží jako domov poraněným druhům, které se se už nemohou vrátit do volné přírody. Spatříte tady káně, kalouse ušatého, puštíka obecného, výra velkého. Jeden z výrů byl postřelen a druhý sražen vlakem. Spatříte zde motáky pochopy, které zasáhla sekačka na trávu. Okolo voliér žijí perličky, divoké husy a kačer. Od června 2008 je na Svojanově zabydleno i stádo kamerunských koz. Malých koziček, které se zalíbí dětským návštěvníkům. Buď se procházejí ve výběhu nebo volně hradním areálem a třeba spásají trávu v hradním příkopu.
TIP: Z hradu přímo do skal
Prozkoumejte oblast tajemných skalních útvarů v broumovských stěnách, které se rozléhají mezi městy Police nad Metují a Broumovem. Pískovcové vrcholy se pyšní mnoha vyhlídkami, přičemž nejkrásnější výhledy nabízí dominanta stěn Božanovský špičák. Naleznete zde také známou Mariánskou jeskyni či turistickou chatu Hvězdu. V Broumově pak nezapomeňte navštívit místní klášter a muzeum. Prozkoumat celou oblast zabere více dní, doporučujeme proto vybrat si z široké nabídky ubytování na Broumovsku.